Príprava nehnuteľnosti na predaj

Príprava nehnuteľnosti na predaj je jediný krok v procese predaja, ktorým môžete zásadne ovplyvniť jeho priebeh a výsledok, napriek tomu vynecháva tento krok 8 z 10 majiteľov a skôr sa sústreďujú na cenu, s ktorou nemôžu urobiť prakticky nič. Podľa rôznych prieskumov v zahraničí, dôkladná príprava nehnuteľnosti zabezpečí rýchlejší predaj, ako aj vyššiu predajnú cenu nehnuteľnosti. Ak je dôvodom absencia času, zvážte, či by ste venovali čas príprave nehnuteľnosti, ak by vám to pomohlo predať drahšie o tri alebo štyri percentá.

V prípade nedostatku financií je na mieste porovnanie nákladov na opravu vo výške dvoch percent z ponukovej ceny a úspore piatich percent, ktoré by ste museli tak či tak dať ako zľavu za nevyhovujúci stav. Ak je dôvodom presvedčenie, že nehnuteľnosť je dobrá v súčasnom stave, skúste si vypočuť názor nezávislého odborníka – realitného makléra.

Príprava nehnuteľnosti na predaj je proces pozostávajúci z viacerých častí:

  • vypratanie,
  • opravy/úpravy,
  • upratanie a
  • aranžovanie – staging.

Staging ako finálna fáza prípravy nehnuteľnosti na predaj nie je, podobne ako upratanie, jednorazovou záležitosťou. V závislosti od času by ste ho mali prvýkrát dotiahnuť do dokonalosti ako prípravu na fotenie, videodokumentáciu a ďalší marketing a následne v rozumnej miere pre obdobie obhliadok.